Fami Musiki ve Sanat Derneği

FAMİ Musiki ve Sanat Derneği: Sanata açılan bir kapının ardında “Biz farklıyız” diyebilenlerin başarı ve fedakârlık öyküsü…

Bir iş yeri düşünün ki, kapısından içeri girerken şahsi dünyanızdaki ailevi, maddi, manevi vb. bütün sorunlarınızı birkaç saatliğine de olsa, adeta ıslak bir şemsiye gibi giriş kapısında bırakabileceğiniz bir yer olsun… Bir uğrak yeri düşünün ki; hizmet verdiği insanlar 5 ile 80 yaş aralığında olsun. Bir sosyal kulüp düşünün ki; emeklisinden, ev hanımına, marka yönetmeninden, subayına, üniversite öğrencisinden, müteahhidine, biyoloğundan, mali müşavirine, iş adamından, öğretim görevlisine vb. kültürü, eğitimi, sosyal yaşamı farklı birçok meslekten insanı bir araya getirsin ve onlara adeta mutlu bir aile oluştursun. Bir aile düşünün ki; o aileden birisi birkaç gün gelmediğinde, diğerlerinin merak ettiği ve arayıp sordukları bir bağlılık sağlamış olsun. Bir öğretmen düşünün ki; öğrencileri arasında beş yaşında piyanonun taburesinde ayakları yere değmeyen bir çocuk ve aynı tabureye oturup ders alan 65 yaşında bir yetişkin olsun. Bir çalışma yeri düşünün ki, ayrılırken dilinize ıslıkla çaldığınız keyifli bir nağme, mırıldandığınız güzel bir güfte sunmuş olsun…

Hakkımızda

FAMİ Musiki ve Sanat Derneği, milli kültürümüzün bir parçası olan Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziğini sevdirmek, bu konuda isteklilere repertuar, usûl, nota, solfej, nazariyat dersleri vererek eğitmek, korolar kurarak çalıştırmak, tiyatro, halk oyunları grupları kurmak, eğitim verip çalıştırmak, Türk musikisi ve Batı müziği enstrümanlarını tanıtmak, sevdirmek ve eğitimini vermek, konservatuara girmek isteyen adaylara destek olmak ve destekleyici eğitim vermek, ayrıca çağdaş müzik eğitimi, halk oyunları, bale, dans konularında da benzer faaliyetlerde bulunmak amacı ile kurulmuştur.

Çalışmalarımızda ve ürünlerimizde “Biz Farklıyız”; mottomuzu doğrulayabilecek bir yönetim ve çalışma anlayışı sergilemek ve üyelerimizin yüksek memnuniyet ve gelişim duygusu yaşayabilecekleri bir musiki/sanat ortamı yaratabilmeye dayalı bir misyon edinilmiştir.

Dernek faaliyetlerinde tüm ticari kaygılardan arınılarak, sadece sanata hizmet etmeyi amaçlayan bir anlayışla tamamı gönüllü sanatseverlerin çabasıyla özgün ve kaliteli işler yapmak ortak bir ülkü olarak benimsenmiştir.

Gönüllü çalışanların beraberinde, üyelerimize en kaliteli atölye çalışmalarını sunabilmek için TRT İstanbul Radyosu, Devlet Opera ve Bale Gn. Müdürlüğünün değerli sanatçılarıyla ve alanında marka olmuş öğretmenlerle çalışılmaktadır.

Faaliyetlerin icrasında geleneksel tavrın yanı sıra yeniliklerin gözetilmesi ve çağdaş akımların da takip edilmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda emsal vakıfların, derneklerin, cemiyetlerin, toplulukların, üniversite kuruluşlarının, sanat merkezlerinin ve galerilerin çalışmaları ve etkinlikleri de takip edilmekte ve istifade edilmektedir. Bizi daha iyiye taşıyacak örnek uygulamalar, etkinlikler incelenmektedir.

Mottomuzdan hareketle özgün projeler üretmek, farklı değerler yaratmak üzere yöneticilerimiz ve üyelerimiz çalışmalarını sürdürmektedir. Bu anlamda; Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu (Diyarbakır) ile Sn. Yıldırım Bekçi yönetimindeki TSM Koromuz kardeş koro olmak suretiyle bilgi, görgü ve tecrübe elde edilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca Üsküdar Üniversitesi Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi (MÜTEM) ve Sanat Psikoterapileri Derneği ile ortak çalışmalar yapmak hedeflenmiştir. Yurt dışı projelerimizde Türk Müziğini doğru şekilde tanıtmak üzere ekibimize T.C. Kültür Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürlüğü Sanatçıları da dâhil edilmektedir.

FAMİ Musıki ve Sanat Derneğinin ulusal veya uluslararası bir etkinliğin, bir sosyal sorumluluk projesinin içerisinde aktif olarak yer alması da arzulanmaktadır. Bu anlamda yaygın, etkili, özgün bir sosyal sorumluluk projesinin bünyemizde icra edilmesini ve projeye yer sponsoru olmayı hedefliyoruz.

Dernek hâlihazırda Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, makam, usül, solfej, nazariyat, enstrüman ve resim kurslarıyla sanatseverlere hizmet vermeye ve sanata katkı sağlamaya devam etmektedir.

Neden Fami? Neden Sanat?

Günümüz koşullarında ekonomik kriz ve alım gücünün azalması konusu hayatımızın içinde, hem de başköşede yer alıyor. Bunun sanat sektörüne ve bizler gibi derneklere olan yansımalarını da artık çok daha net görebiliyoruz. İnsanların hobilerini ve sanatsal eğitimlerini öteleyebildiklerine, hatta kolaylıkla son verebildiklerine şahit oluyoruz. Bu artık bilinen ve beklenen bir gerçektir.

Ancak bir gerçek daha var ki; sorunları aşmanın en kolay yollarından birisi de, güzel sanatlarla uğraşmaktır. Bu anlamda sanatseverlerimizi mottomuzdan hareketle “Sanata açılan kapı” mızı çalmaya, sanatla ve müzikle iç içe olmaya ve yaşamlarını biraz olsun kolaylaştırmaya davet ediyoruz…

Kurslarımız

Kurs Adı Eğitmen -
Nazariyat Ferhat Ersoy
Türk Sanat Müziği Repertuvar Yıldırım Bekçi
Türk Halk Müziği Repertuvar Nursaç Doğanışık
Resim Ahmet Öğreten, Rüzgar Fidan
Ud Ferhat Ersoy
Kanun Semih Öksüzler, Göksel Kokşa
Keman Aydın Varol
Piyano Sercan Gazeroğlu
Şan Sercan Gazeroğlu, Nursaç Doğanışık
Klarnet Göksel Kabacı
Galeri